میبد نوین

صفحه اصلی   |   یزد / میبد   |   تماس با ما   |   درباره ما   |   آرشیو   |   جستجو   |   پیوند ها   |   RSS
مدیر آموزش و پرورش میبد: بیشترین میانگین قبولی پزشکی استان، از آن دانش آموزان میبدی است.
كد خبر: 3685 تاريخ انتشار: ۱۳۸۹ يکشنبه ۱۴ آذر تعداد بازديد: 800

 

با رخداد هر تولدی بین مخلوقات، بیش و کم مسوولیت هم پا به عرصه هستی می گذارد. خدایی که تکبر سزاوار اوست اما انسان را از تکبر نهی می کند و خدایی که علیم و خالق است عصاره چنین صفاتی را در وجود مخلوقات نهادینه می کند. همچنان که رسالت پیامبران ابلاغ، شناساندن و آموختن علم الهی از مجرای آموزش بود. شاید بتوان گفت انسان در همان اوان کودکی یک عالمی ست با پتانسیل خاموش که طلسم این پتانسیل فقط به دست معلم گشوده می شود. در جهان یا در کشور ما ایران و در شهر ما میبد به تبع چنین قانون نظام مندی ارگان آموزش و پرورش چنین زمینه ای را فراهم می کند تا مردم از نیاز به دانستن لبریز شوند. آموختن برای بهتر زیستن و بهتر زیستن برای بهتر بندگی کردن نیتی است که نظام حکیمانه آموزش و پرورش باید انسانها را به سوی آن سوق دهد. بر همین اساس شما مخاطبین گرامی را با یک گفتگوی اختصاصی در مورد عملکرد سیستم آموزشی میبد با رئیس آموزش و پرورش میبد آقای موسوی مهمان می کنیم.

1- نظام آموزش و پرورش چه مراحلی را طی کرده و هم اکنون در چه جایگاهی قرار دارد؟

نظام آموزش و پرورش مراحل مختلفی را طی کرده است. یک روز شعار آموزش و پرورش در دنیا، آموزش برای دانستن سپس آموزش برای بکار بستن و مرحله سوم آموزش برای زندگی کردن بوده است اما هم اکنون شعاری که در دنیا مطرح است، آموزش برای چگونگی با هم زیستن یعنی کسب مهارتهای آموزشی است. آموزش و پرورش ایران هم اقداماتی انجام داده که از جنبه محفوظات به مفاهیم برسیم و بیشتر به مهارتهای تفکر خلاق، نقاد، دانش آموزان را آشنا کنیم. شیوه سوالات آزمونها و کلاسداری و دبیران تماماً تابع چنین رویکردی هستند.  چنانکه اگر در آزمون سراسری هم توجه کنید درسی که ظاهراً محفوظاتی است داطلب ما به صرف حافظه قوی داشتن نمی تواند پاسخگو باشد. باید درک و فهم مطلب هم دارا باشد.

آموزش و پرورش میبد هم ساز و کارهایی را تدارک دیده که دانش آموز به این هدف نزدیک شود. بطور نمونه طرحهای مختلفی که در حال اجراست طرح دانش آموزان ساعی، طرح جامع فرهنگی یا طرح جامع ادبی و... می باشد. در مورد تأثیرات اجرای چنین طرحهایی هم می توان به موفقیت دانش آموزان میبدی در مناطق آموزش و پرورش، جشنواره های علمی و آزمایشگاهی و همچنین المپیادهای دانش آموزی اشاره نمود.

2- با توجه به ویژگی های خاص دانش آموزان تیزهوش در شهرستان میبد، آیا تدابیری در جهت کمک رسانی و ارتقای این قشر صورت گرفته است؟

وزارت آموزش و پرورش برای این دانش آموزان برنامه هایی تدارک دیده از جمله آزمون های مدارس نمونه و استعدادهای درخشان می باشد. در منطقه میبد جدا از استعداد یابی، اقدام به شناخت دانش اموزان مستعد نموده که طرح دانش اموزان ساعی در این راستا قرار دارد. دانش آموزان ساعی که در سال سوم ابتدایی به بعد تا دوره دبیرستان همه ساله در آزمونی شرکت کردند، قوه درک و فهم و استعداد آنها در زمینه علوم پایه، ریاضی، علوم تجربی و... شناخته می شود و بعد از مرحله قبولی با هزینه اولیایشان اقدام به تشکیل کلاسهای ویژه در خارج از ساعت مدرسه می باشد. تعداد این دانش آموزان حدوداً 15 درصد کل دانش آموزان منطقه را دربرمی گیرد.

3- محتوای منابع درسی تا چه حد بروزسانی شده و آیا جنبه کاربردی در مواد درسی گنجانده شده یا نه؟

محتوای منابع درسی در حال تغییر نگرش است با برنامه ای که آموزش و پرورش تدارک دیده، کتابهای اول ابتدایی و ششم ابتدایی در حال تغییر است. در سال تحصیلی 93- 92 کتاب دوم ابتدایی و اول راهنمایی در حال تغییر است و بهمین ترتیب هر سال محتوای درسی تغییر خواهد کرد. قطعا محتوا بیشتر جنبه کاربردی و مفهومی به خود می گیرد.

4- با توجه به اینکه سرعت موفقیت در فراگیری زبان انگلیسی در بچه های کمتر از 10 بیشتر است و همانطور که دولت برای ورزش دانش آموزان دبستانی تدابیری اتخاذ کرده، آیا برای گنجاندن زبان انگلیسی به عنوان یک ماده درسی اقداماتی انجام شده؟

در برنامه آموزش و پرورش زبان ابتدایی در زیر سن راهنمایی برنامه مدونی نداریم ولی در منطقه با تشکیل کلاسهایی توسط مدیران محلات مختلف و تبلیغات آنها و استفاده از دبیرانی که در مکالمه انگلیسی موفق هستند سالیانه تعداد قابل توجهی کلاسهای زبان انگلیسی تشکیل می شود. اما متأسفانه در کشور ما زبان انگلیسی خیلی دیر آموخته می شود.

4- امکانات کمک آموزشی و تفریحی در بین مدارس دولتی شهرستان چگونه است؟

مدارس ما دو گروه اند: مدارس دولتی که با سرانه دولت و مشارکت داوطلبانه مردم بنا می شود و تعدادی خصوصی اند، که در میبد اکثر مدارس، دولتی هستند. و به سهم این گونه مدارس در طول یک دهه اخیر زمینه فضا، محیط و امکانات و تجهیزات تحول چشمگیری داشته. البته همه اینها بخاطر مشارکت فعال اولیای دانش آموزان است. مدارس دولتی تغییرات بسیاری کرده. اکثر مدارس دارای رایانه و اینترنت پرسرعت، تجهیزات داخل دفتر، نمازخانه و کتابخانه می باشد. و 50 درصد دبیرستانها و هنرستانها به حداقل یک کارگاه رایانه مجهزاند.

5- آیا مشاورینی در مدارس شهرستان میبد هستند که مشکلات دانش آموزان را رسیدگی کند؟

بله تقریباً هر 15 نفر دانش آموز یک مشاور در مدارس متوسطه وجود دارد. قبلاً فقط رشته تحصیلی دانش آموزان مد نظر معلمین بوده ولی هم اکنون فصل نویی در امر مشاوره تحصیلی و روانشناسی گشوده شده است.

6- سطح مردودی بین دانش آموزان میبدی چگونه است؟

گذر تحصیلی در منطقه، 97 درصد است. مردودی در دوره ابتدایی بسیار نادر و انگشت شمار است و با توجه به آموزش توصیفی در دوره ابتدایی در آینده اصلا مردودی معنایی ندارد. و در دوره راهنمایی و دبیرستان مردودی خیلی کم و میانگین قبولی خوب است.

7- درصد قبولی در کنکور سراسری در چه رتبه ای قرار دارد؟

وضعیت قبولی دانشگاههای دولتی طبق برنامه، وضعیت بسیار خوبی داشتیم ولی در این موقعیت ملاک علمی یک شهرستان را منوط به قبولی در دانشگاه دانست بگونه ای که یک منطقه آموزشی میتواند کلیه داوطلبین را وارد دانشگاه کند. چرا که ظرفیت بعضی دانشگاهها آنقدر زیاد است که به اعلام تکمیل ظرفیت می پردازند. و باز هم رشته آنها تشکیل می شوند. ولی آن چیزی که برای ما مهم است و از لحاظ فنی و تخصصی حائز اهمیت است، معدل داوطلبان کنکور (معدل مکتسبه از آزمونی که شرکت کردند) که در این قسمت خوشبختانه میبد بالاترین معدل را از لحاظ علمی داشته است. میبد به نسبت شهرستانهای استان یزد، بیشترین میانگین قبولی در رشته پزشکی داشته یعنی همه ساله 17 نفر پزشکی دولتی و شاخه های آن داشتیم.

8- به عنوان کلام آخر بفرمایید، عامل موفقیت آموزش و پرورش شهرستان در زمینه های گوناگون را در چه چیز می دانید؟

عامل موفقیت در زمینه های مختلف، سه رکن اساسی خود دانش آموز، اولیاء و رکن سوم که جایگاه ویژه در آموزش و پرورش دارد، قاطبه فرهنگیان و معلمان دلسوز و سخت کوش و فداکار می باشد. این معلمان دلسوز توانستند با مناعت طبع و دلسوزی های خاص، دانش آموزان را به مدارج علمی و ادبی و فرهنگی هدایت نمایند. اما حضور امام جمعه فرهیخته شهرستان و تسلط و اشرافیت کامل ایشان بر اوضاع فرهنگی شهرستان و پیگیری مصرانه ایشان چنین نتایجی حاصل شد.

 

 

نظرات بینندگان
نام:
ايميل:
* نظر: